AMERYKAŃSKI wz.PASGT

 

Pierwszy produkowany masowo hełm wykonany z kevlaru. Materiał ten został po raz pierwszy wyprodukowany przez firmę DuPont w 1965. Jest bardzo wytrzymały na rozciąganie i ponad pięć razy lżejszy od stali. Nic dziwnego, że stał się oczywistym wyborem na materiał do produkcji hełmów.

 

      

 

      

 

Hełm PASGT powstał jako jeden z elementów systemu PASGT – Personnel Armor System for Ground Troops i od niego wziął swoją nazwę, choć ma również inną, nie mniej popularną – Fritz. Ta ostatnia wzięła się z podobieństwa nowego hełmu do modeli używanych przez Niemców podczas I oraz IIWŚ. Wynika ono oczywiście jedynie z tego, że taki kształt jest optymalny, jeśli chodzi o ochronę głowy użytkownika.

 

      

 

Po raz pierwszy PASGT został bojowo wykorzystany przez żołnierzy amerykańskich z 82. Dywizji Powietrznodesantowej podczas inwazji na Granadę w październiku 1983r. Pierwsze egzemplarze, produkowane były przez firmę Gentex.

 

 

 

Sygnatura (kontrakt i nazwa producenta) oraz rozmiar  XS (Exstra Small) wewnątrz czerepu.

 

  

 

Hełm może być używany również do wykonywania skoków ze spadochronem. Wystarczy w tym celu przeprowadzić niewielką modyfikację podpinki oraz zamontować piankowy element chroniący potylicę.

 

  

 

      

fot. bronislaw36

 

 

 

W celu zwiększenia komfortu użytkowania stosuje się różne udogodnienia, jak na przykład piankowe elementy wyposażenia wewnętrznego,

 

      

 

czy też wkłady chłodzące.

 

      

 

 

Na hełmie można zamontować noktowizor, który wpina się, za pomocą widocznego systemu, w blachę na czole.

 

      

 

      

 

 

Początkowo rozważono nanoszenie kamuflażu bezpośrednio na czerep, jednak ostatecznie wszystkie hełmy malowane były na zielono, a do powszechnego użytku weszły pokrowce. Ich sposób mocowania, choć skuteczny nie jest jednak zbyt łatwy.

 

      

 

Woodland

 

  

 

Six-colour

 

  

 

 

Three-colour

 

  

 

  

 

White

 

  

 

UCP

 

  

 

 

Pokrowiec przeciw skażeniom chemicznym

 

  

 

 

Czasami spotkać można hełmy z kamuflażem pustynnym malowanym na hełmie.

 

       

 

 

Na pokrowcach zamontować można znaczniki IR

 

  

 

oraz elastyczną opaskę z tzw. “kocimi oczami”.

 

      

 

Hełm PASGT stał się wzorem dla rodziny kevlarowych hełmów przez całe lata 90-te.