ANGIELSKI wz.MkVI

 

Od początku lat 80-tych głowy żołnierzy brytyjskich zaczął ochraniać hełm MkVI. Wykonany jest z balistycznego nylonu, o odporności nieco większej (ok.50%) od wcześniejszych angielskich hełmów stalowych, jednak oczywiście o znacznie większych możliwościach plastycznych.

Jest to hełm głęboki, o kopulastym kształcie czerepu, z charakterystycznymi wytłoczeniami w okolicy uszu – miejsce to przeznaczone jest na umieszczenie środków łączności. W tym miejscu często spotkać można naklejoną kartkę z podstawowymi danymi hełmu (nazwa, rozmiar, data produkcji…) Na obrzeżu wytłoczono delikatny rant. Hełm występuje w czterech rozmiarach. Powierzchnia czerepu w pierwszych latach produkcji gładka, a następnie chropowata.

 

         

 

 

         

 

         

 

Desert DPM (jasny)

 

         

 

Desert DPM (ciemny)

 

    

 

UN

 

         

 

Biały

 

     

 

Czarny

 

         

 

Granatowy NAVY

 

    

 

MTP

 

    

 

 

ANGIELSKI wz.MkVI A

 

Na wskutek doświadczeń zebranych w Iraku oraz Afganistanie postanowiono zmodernizować hełm MkVI. W ich wyniku powstał model MkVIA (2006r.), popularnie zwany Alfa. Nie zmieniono kształtu czerepu, natomiast nieco poprawiono jego balistykę, zwiększając jednocześnie masę. To, co widać na pierwszy rzut oka, to kolor hełmu, który jest czarny. Wynika to z dość dziwnego raczej założenia, że będzie on używane ze stale założonym pokrowcem maskującym.

 

          

 

Podpinkę oraz wyposażenie wewnętrzne pozostawiono bez zmian, drobnym modyfikacjom poddając jedynie “hamak”.